Home

Provisonal Results

Download results in Excel

DARTMOOR VALE MARATHON
Sunday 19th October 2008
Results by: IRONBRIDGE RUNNNER EVENTS LTD
  Race     Time   Dev  
Pos No First Name Surname (hr)   (min) (sec) Cat Champs Club
1 2791 Alan Ryder 2 : 48 : 39 M40 Y Erme Valley
2 2803 Adam Holland 2 : 53 : 38 SM Y Tavistock Ac
3 2796 Steve Babb 2 : 54 : 48 M40 0 Launceston Road Runners
4 2720 Andy Drake-Norris 2 : 55 : 23 SM Y Tamar Trotters
5 2807 Roger Voaden 3 : 02 : 20 M40 0  
6 Roger Hales 3 : 06 : 14 M45 Y Teignbridge Trotters
7 2847 Chris Cleave 3 : 08 : 27 M45 Y Teignbridge Trotters
8 2846 Mark Alderman 3 : 09 : 04 SM 0  
9 2794 Simon Lund 3 : 09 : 12 M40 0 Taunton Ac
10 2843 Dave Turner 3 : 10 : 18 M40 0 Truro Running Club
11 2800 Stuart Castle 3 : 14 : 57 SM 0  
12 2832 Michael Case 3 : 15 : 02 M45 0  
13 2812 Patrick Lockett 3 : 15 : 37 M60 0 Newquay Road Runners
14 2764 Rob Cockings 3 : 15 : 56 M45 0 Truro Running Club
15 2856 Adrian Kearns 3 : 17 : 18 SM Y Exmouth Harriers
16 2804 Joseph Green 3 : 18 : 45 M45 0 Nailsea
17 2757 Adrian Higgins 3 : 21 : 54 M40 0  
18 2770 Roger Heys 3 : 21 : 59 SM 0  
19 2776 Peter Mckeown 3 : 24 : 04 M40 Y Exmouth Harriers
20 2715 Neil Bryant 3 : 25 : 09 SM 0  
21 2816 John Mckenzie 3 : 25 : 32 M50 0 Southampton Rc
22 2793 Fred Fox 3 : 25 : 37 M50 0 Yeovil Town Rrc
23 2787 Thomas Usherwood 3 : 27 : 53 M40 0 Thornbury Running Club
24 2781 Jenny Timms 3 : 28 : 03 SF Y Exmouth Harriers
25 2805 Ian Langler 3 : 28 : 19 SM Y Teignbridge Trotters
26 2854 David Law 3 : 28 : 37 SM 0  
27 2797 Georg Schoenherr 3 : 28 : 44 SM 0  
28 2761 Colin Lee 3 : 29 : 23 M45 0 Weston Ac
29 2772 Peter Williams 3 : 31 : 57 M40 0  
30 2790 Didier Cavrot 3 : 33 : 36 M40 0  
31 2839 Ewan Walton 3 : 34 : 16 SM Y Teignbridge Trotters
32 2813 David King 3 : 36 : 01 M55 Y Swrr
33 2842 David Hall 3 : 36 : 29 M40 0 Stopsley Striders
34 2727 Kevin Canham 3 : 36 : 52 M40 Y Teignbridge Trotters
35 2710 Mark  Glendinning 3 : 37 : 27 SM 0  
36 2767 Andy Barnes 3 : 37 : 28 M50 0 Road Runners Club
37 2752 Charlie Jones 3 : 39 : 14 SM 0  
38 2709 Alan Littlejohns 3 : 41 : 48 M60 0 Launceston Road Runners
39 2814 David Bourne 3 : 43 : 18 M40 0  
40 2753 Andrew Ludlam 3 : 43 : 30 M45 0 Teignbridge Trotters
41 2789 Jonathan Day 3 : 45 : 24 SM Y Axe Valley Runners
42 2838 Gwen Burns 3 : 45 : 53 F40 0 Royal Manor Portland Ac 
43 2755 Andrew Ferguson 3 : 46 : 24 M40 0 Truro Running Club
44 2808 Michael Collinson 3 : 46 : 27 M50 0 Denby Dale Travellers
45 2837 Michael Rothwell 3 : 46 : 47 M45 0  
46 2766 Sarah Swaysland 3 : 48 : 11 SF 0 Road Runners Club
47 2780 Dai Foster 3 : 48 : 47 M40 0  
48 2714 Jeremy Parsons 3 : 49 : 40 M60 0  
49 2708 Michael Smith 3 : 49 : 45 M45 0 Weymouth St Pauls Harriers
50 2845 Adam Jozefczyk 3 : 50 : 41 SM 0  
51 2760 Tim Pollard 3 : 50 : 53 M45 0 Weston Ac
52 2740 Nigel Moysey 3 : 53 : 39 M55 Yeovil Town Road Running Club
53 2828 Steve Price 3 : 53 : 52 SM 0 Exeter Tri
54 2841 Edward Anderson-Bickely 3 : 53 : 53 SM 0 Shelterbox
55 2820 Andrew Smerdon 3 : 56 : 53 M40 0  
56 2836 Phillip Tomlinson 3 : 58 : 27 SM 0  
57 2834 Patrick Collins 3 : 58 : 53 M60 0 Bromley Vets
58 2788 Greg Hingley 3 : 59 : 20 M40 0  
59 2707 Andrew Bickle 3 : 59 : 47 M50 0 East Cornwall Harriers
60 2745 Adrian Norton 4 : 01 : 53 SM 0  
61 2763 Paul Southwood 4 : 03 : 57 SM 0  
62 2742 Tomasz Kasikowski 4 : 07 : 39 SM Pedzace Imadla
63 2729 Matt Collins 4 : 07 : 32 SM 0  
64 2705 Benn Whitford 4 : 07 : 32 SM 0  
65 2712 Mark  Waddicor 4 : 07 : 59 M65 Y South West Road Runners
66 2849 Stephanie Ross 4 : 08 : 54 F45 Y Teignbridge Trotters
67 2852 David Jones 4 : 09 : 21 0 0 Chippenham Harriers
68 2809 Nathan Collinson 4 : 09 : 32 SM 0  
69 2774 Vince Simmonds 4 : 09 : 59 M50 0 Trail Running Association
70 2798 Peter Bunyan 4 : 13 : 25 M55 Y Dawlish Coasters
71 2748 Jane Hemsworth 4 : 13 : 31 F50 Y Sidmouth Rc
72 2719 Neil Jones 4 : 14 : 17 M50 0 Wells City Harriers
73 2741 Richard Keatley 4 : 14 : 22 SM Y Teignbridge Trotters
74 2830 Nigel Tomlinson 4 : 18 : 44 M40 0  
75 2855 Karen Horsler 4 : 18 : 51 F40 0  
76 2762 Richard Thain 4 : 21 : 22 F35 0  
77 2831 Rupert  Chesmore 4 : 22 : 14 M50 0 Gloucester Ac
78 2840 Loretta Cook 4 : 22 : 41 F45 Y Plymouth Harriers
79 2819 Nick Edwards 4 : 23 : 27 M45 0 Wells City Harriers
80 2751 Hilary Collins 4 : 26 : 57 F50 Y Womens Running Network
81 2729 Sean Mchenry 4 : 29 : 56 M40 0 Weston Ac
82 2735 Mike Potter 4 : 29 : 56 M40 0 Weston Ac
83 2732 Ian Hughes 4 : 29 : 56 M40 0  
84 2746 Matt Parker 4 : 29 : 56 SM 0  
85 2815 Lucas Duczkowski 4 : 29 : 57 SM 0  
86 2733 Bronwen Brooke 4 : 30 : 59 SF 0  
87 2756 Ian Gould 4 : 34 : 18 M45 0  
88 2817 Steve Rawlinson 4 : 34 : 30 M50 Y Teignbridge Trotters
89 2754 Megan Schmid 4 : 35 : 48 SF 0  
90 2743 Helen Kent 4 : 35 : 48 SF 0 Children'S Hospice South Eest
91 2784 Roger Bradley 4 : 41 : 03 M60 0 Lordshill Road Runners
92 2747 Anita Sweetman 4 : 42 : 21 SF 0  
93 2801 James Wright 4 : 43 : 56 M40 0 Hydrographic Harriers
94 2739 Simon Mackown 4 : 44 : 54 SM 0  
95 2701 Vicky Murphy 4 : 49 : 27 SF 0  
96 2775 Patrick Fleming 4 : 51 : 17 M55 0  
97 2792 Sue Fox 4 : 52 : 26 F55 0 Yeovil Town Rrc
98       4 : 54 : 05      
99 2737 Michael Best 4 : 55 : 13 SM 0 Rnli
100 2777 James Whyte 5 : 03 : 07 M50 0  
101 2827 Rick Dearman 5 : 04 : 19 M40 0  
102 2779 Mark Brackley 5 : 04 : 43 M40 0 Thanet Road Runners Ac
103 2799 Austin Stack 5 : 08 : 52 M40 0  
104 2783 Lynn Mallery 5 : 09 : 32 F55 0 Dartford Road Runners
105 2810 Paula Crowhurst 5 : 28 : 27 SF 0 Dartford Harriers
106 2758 Gill Mcewing 5 : 28 : 27 F50 Y Erme Valley Harriers
107 2749 Colin Baker 5 : 37 : 36 SM 0  
108 2718 Jill Bleiker 5 : 39 : 42 F50